iPhone 12 ose OnePlus 8T – ku duhet të shkojnë paratë?

Mobile

iPhone 12 ose OnePlus 8T – ku duhet të shkojnë paratë?

Më: 19 tetor 2020 Në ora: 00:16
Foto ilustrim

Disa ditë pas lansimit të iPhone 12 më 13 tetor, OnePlus zbuloi OnePlus 8T.

Të dy telefonat do të jenë në dispozicion nga 23 tetor dhe do të konkurrojnë për të joshur në blerësit e ardhshëm. Çmimi për të dy telefonat inteligjentë është pak a shumë i njëjtë, ndërsa iPhone 12 kërkon 799 dollarë për modelin bazë, OnePlus 8T vjen për një çmim prej 749 dollarësh – praktikisht ka vetëm 50 dollarë që i veçon këto dy pajisje. Pra, një krahasim i specifikimeve dhe veçorive të këtyre konkurrentëve të ngushtë – iPhone 12 dhe OnePlus 8T ishte i pashmangshëm.

Dizajni dhe ekrani

OnePlus 8T vjen me një ekran 6.55-inch AMOLED, 2,400 x 1,080 (20:9) dhe shpejtësi rifreskimi 120Hz.

iPhone 12 ka një ekran OLED 6.1 inç me një raport aspekt 19.5: 9 dhe rezolucion prej 1170 x 2532 (në 457 PPI).

Performanca dhe jeta e baterisë

OnePlus 8T do të mundësohet nga procesori Snapdragon 865. Performanca në përdorimin e përditshëm duhet të jetë e mirë pasi Snapdragon 865 ka fuqi të bollshme. Bateria e tij ka 4,500mAh.

Çipi A14 Bionic i Apple që furnizon iPhone 12 do të jetë përpara Qualcomm SoC në OnePlus 8T. Bazohet në procesin e prodhimit prej 5 nm, duhet të vijë me fuqi më të mirë të përpunimit dhe menaxhim të baterisë. Kjo i jep iPhone 12 një avantazh të madh kur krahasohet me OnePlus 8T. Kurse iPhone 2 vjen me bateri prej 2,815mAh.

Kamera

OnePlus 8T ka një konfigurim të kamerës quad në pjesën e pasme, duke përfshirë një kryesore 48MP me madhësi të hapjes së f / 1.7 dhe madhësi të pikselit 0.8 μm. Kamera përdor pikëzim pikselësh, duke kombinuar 4 pikselë në një për fotografi me 12 MP, të përshtatshme për fotografi me dritë të ulët. iPhone 12 ka një kamerë kryesore 12MP me hapje të gjerë f1.6 1.4 μm piksel që premton një fotografi të mirë në të gjitha kushtet e dritës.

OnePlus ka një kamerë ultra të gjerë 16MP ndërsa iPhone ka një kamerë ultra të gjerë 12MP.

Çmimi dhe opsionet e magazinimit

OnePlus 8T do të jetë i disponueshëm në 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​për 749 dollarë. Në anën tjetër, iPhone 12 do të jetë i disponueshëm në tre konfigurime. Modeli bazë me 4 GB RAM / 64 GB hapësirë ​​ruajtëse do të kushtojë 799 dollarë. 4 GB RAM / 256 GB, kushton 949 dollarë. Edhe versioni 4 GB RAM / 128 GB i iPhone 12 kushton 849 dollarë, që është 100 dollarë më shumë se versioni OnePlus 8T.

Përparësitë 

OnePlus 8T ka një avantazh strategjik në formën e karikimit të shpejtë 65W, shpejtësinë e rifreskimit 120Hz dhe performancën e përgjithshme të shpejtë me Android 11 dhe OxygenOS11 të përmirësuar rrënjësisht.

Nga ana tjetër, iPhone vjen me çipin e avancuar A14 Bionic i cili ka performancë superiore në dallim me Snapdragon 865, ekran mbrojtës, karikim pa tel, rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit me vlerësimin IP68 dhe aftësi më e mirë e xhirimit të videos.

Ku duhet të shkojnë paratë?

Të dy pajisjet janë të shkëlqyera. OnePlus 8T është një azhurnim i denjë për OnePlus 8, por humbet disa gjëra që mund ta kishin bërë atë një ‘vrasës’ të shkëlqyeshëm.

iPhone 12 në anën tjetër është një azhurnim rrënjësor nga iPhone 11 në çdo kuptim dhe përparon në mjaft departamente si fuqia e përpunimit, kamerat dhe dizajni i përgjithshëm.

Kështu, kësaj here, iPhone 12 është një bast pak më i mirë se OnePlus 8T. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat