Italianët po padisin Apple për vjetërsimin e paramenduar të iPhone

Mobile

Italianët po padisin Apple për vjetërsimin e paramenduar të iPhone

Më: 26 janar 2021 Në ora: 12:45
Foto ilustrim

Shoqata italiane e konsumatorëve Altrokonzumo, njoftoi sot se ngriti një proces gjyqësor kolektiv kundër gjigantit amerikan të teknologjisë Apple – për shkak të praktikës së vjetrimit të paramenduar të iPhone.

Shoqata deklaroi se po kërkon kompensim prej 60 milionë eurosh (73 milionë dollarë) në emër të konsumatorëve italianë të mashtruar nga një praktikë e tillë, e cila u njoh gjithashtu nga autoritetet italiane, raporton Reuters.

Sipas njoftimit të Altrokonzum, procesi gjyqësor mbulon pronarët e iPhone 6 dhe 6 Plus, 6S dhe 6S Plus, nga të cilët rreth një milion u shitën në Itali në periudhën midis 2014 dhe 2020.

Apple deklaroi në një email se kurrë nuk ka bërë asgjë për të shkurtuar me dashje jetën e ndonjë prej produkteve të saj ose për të zvogëluar përvojën e përdoruesit në mënyrë që të inkurajojë klientët të azhurnojnë pajisjen.

Procese gjyqësore të ngjashme janë ngritur kundër Apple në Belgjikë dhe Spanjë lidhur me vjetërsimin e llogaritur të iPhone.

Shoqata Evropiane e Konsumatorëve Eurokonzjumers, e cila koordinon aktivitetet në lidhje me tre procese gjyqësore, ka njoftuar se planifikon gjithashtu të nisë një veprim për të ngritur një proces të veprimit klasor në Portugali në javët e ardhshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat