Huawei Mate 40 Pro: Gjithçka që duhet të ketë një flagship

Mobile

Huawei Mate 40 Pro: Gjithçka që duhet të ketë një flagship

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 17:12
Foto ilustrim

Huawei nuk heq dorë nga dëshira për të qëndruar në majë kur bëhet fjalë për telefonat. Kjo është arsyeja pse ata kohët e fundit prezantuan flamurin e tyre të ri – Huawei Mate 40 Pro. 

Përmasat e telefonit janë 162.9 x 75.5 x 9.1 mm, dhe është bërë nga një kombinim qelqi dhe alumini. Skajet e kutisë janë të lakuara, por jo edhe aq shumë sa të qëndrojnë bukur në dorë dhe, e cila është gjithashtu e rëndësishme, duket shumë elegante.

Skajet janë vetëm disa milimetra të gjera, dhe në anën e djathtë janë butonat e vetëm fizikë. Në pjesën e pasme, sigurisht, janë kamerat e rregulluara në një dizajn dallues të Unazës Hapësinore, të cilat kurrë nuk mund të jenë të mërzitshme

Në përgjithësi, Huawei bën shumë përpjekje sa herë që vjen puna për të hartuar, dhe paguan çdo herë. Modeli i ri që është një nga karakteristikat që i veçon ata nga konkurrenca, dhe aty ku nuk ka gabime, kështu është edhe këtë herë.

Ekrani

Huawei Mate 40 Pro ka një ekran OLED me një diagonale 6.7 inç, dhe një rezolucion prej 2772×1344 piksel.

Ajo që është veçanërisht interesante në lidhje me ekranin është që, në sajë të një dizajni dhe lakimi fenomenal, ekrani zë deri në 94.1% të sipërfaqes, pavarësisht nga fakti se ka shumë hapësirë ​​për dy kamera të përparme në krye.

Kur bëhet fjalë për rifreskimin e ekranit, ne po flasim për një frekuencë prej 90Hz, si dhe për një shpejtësi të marrjes së mostrës prej 240Hz.

Duke qenë se çështja është një ekran OLED, vështirë se ka diçka më të mirë se kaq, kështu që nuk kemi pse të përmendim as se cilësia e ekranit, kontrasti dhe dinamika janë në nivelin më të lartë.

Kamera

Përveç dizajnit, Huawei është i njohur edhe për kamerat e tij, kështu që tradicionalisht është ndër zgjedhjet e para për ata përdorues që duan të bëjnë fotografi. Edhe tani ata nuk na kanë zhgënjyer. Siç kemi thënë tashmë, kamerat janë rregulluar në pjesën e pasme në mënyrë që të formojnë një “unazë hapësinore”. Në pjesën e pasme është një sistem i kamerës së trefishtë: një aparat fotografik 50MP “I gjerë”, një aparat i ri 20 MP “Ultra-Wide” dhe një aparat fotografik optik telepoto periskop 12 MP që mbështet zmadhimin hibrid 10X dhe dixhital 50X.

Sigurisht, me procesorin e ri (Kirin 9000), përpunimi i fotografive është në një nivel të lakmueshëm. Në dritën e ditës, fotot janë pikërisht ajo që ne kërkojmë nga një telefon kryesor Huawei – pothuajse perfekt.

Në përgjithësi, ne kemi pritur shumë nga Huawei kur bëhet fjalë për Mate 40 Pro dhe ata nuk na zhgënjejnë.

E vetmja gjë që mund të jetë një “minus” është mungesa e famshme e shërbimit Google, por siç e kemi thënë tashmë, kërkimi i integruar është atje dhe Galeria e Aplikacioneve po rritet gjithnjë e më shumë çdo ditë, kështu që çdo aplikacion mund të jetë ende i disponueshëm për ju .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat