Xiaomi njofton Mi Mix Fold, telefonin e tij të parë të palosshëm

Mobile

Xiaomi njofton Mi Mix Fold, telefonin e tij të parë të palosshëm

Më: 30 mars 2021 Në ora: 19:01
Mi Mix Fold

Xiaomi ka ringjallur serinë e saj Mi Mix me Mi Mix Fold, telefoni i parë komercial i palosshëm i kompanisë. Ndryshe nga pajisjet dhe konceptet e mëparshme të çuditshme të Mix nga kompania, Mi Mix Fold është një telefon mjaft i zakonshëm palosës që përdor një dizajn të madh në ekran të madh brenda/ekran të vogël në-jashtë të ngjashëm me Samsung Galaxy Z Fold seri dhe Mate X2 i ri i Huawei.

Ekrani i brendshëm është një panel OLED 8.01-inç 4: 3 me rezolucion 2480×1860, një shkëlqim standard të ekranit prej 600 nit (900 pik) dhe mbështetje për Dolby Vision HDR. Xiaomi thotë se ekrani është në gjendje të qëndrojë i palosur 200,000 herë. Ekrani i jashtëm është 6.52-inç me një shpejtësi rifreskimi 90Hz. Xiaomi po bën pretendime të mëdha në lidhje me aftësitë audio të Mi Mix Fold, me katër altoparlantë të akorduar nga Harman Kardon dhe atë që kompania e përshkruan si tingull panoramik 3D.

Procesori është një Qualcomm Snapdragon 888 i shoqëruar me 12 GB ose 16 GB RAM dhe 256 GB ose 512 GB hapësirë ​​ruajtëse. Kapaciteti i baterisë është 5,020mAh, dhe Xiaomi thotë se sistemi i karikimit të shpejtë 67W duhet t’ju sigurojë një karikim të plotë brenda 37 minutash.

Siç është ngacmuar më parë javën e kaluar, Mix i ri është gjithashtu telefoni i parë që përdor teknologjinë e lenteve të lëngshme në kamerën e saj. Xiaomi thotë se lejon një lente telefoto me një distancë të afërt fokusimi prej 3 cm dhe zoom optik 3x, ose zmadhim hibrid 30x. Pjesa tjetër e sistemit të kamerës përbëhet nga një sensor kryesor Samsung HMX 108 megapiksel dhe një ultrawide 13 megapiksel, që tingëllon si i njëjti konfigurim solid që është në Mi 11.

Xiaomi së pari tregoi një prototip të palosshëm të telefonit më shumë se dy vjet më parë, para se Samsung të dërgonte Galaxy Fold të parë. Ajo pajisje kishte një dizajn të dyfishtë-palosës, ku një ekran me përmasa tableti mund të përkulem në skajet e majtë dhe të djathtë për një përvojë më të ngjashme me telefonin.

Më vonë atë vit Xiaomi njoftoi Mi Mix Alpha, i cili kishte një ekran të mbështjellë që mbulonte pothuajse të gjithë telefonin, por asnjëherë nuk doli në treg. Kohët e fundit Xiaomi zbuloi telefonin e saj të fundit të konceptit, duke shfaqur një “ekran ujëvarë me katër lakime” që lakohej në të katër anët.

Nga ana tjetër, Mi Mix Fold po del në shitje, ndërsa njerëzit në Kinë janë në gjendje ta porosisin atë që sot dhe do të dërgohet në 16 Prill. Çmimet fillojnë me 9,999 juan (rreth 1,521 dollarë) për një model me 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse, duke shkuar deri në 12,999 juan (rreth 1,978 dollarë) për një edicion special qeramik 16 GB / 512 GB. Nuk ka ende fjalë për një lëshim jashtë Kinës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat