Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

Mobile

Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

Më: 4 maj 2021 Në ora: 16:36
iPhone

Përdoruesve të iPhone u thuhet të azhurnojnë tani për të ndaluar që telefoni i tyre të jetë i prekshëm nga hakerat.

Përditësimi iOS 14.5.1 rregullon një çift dobësish që mund t’i japin një të huaji kontroll të plotë të iPhone tuaj. Në faqen e mbështetjes së Apple thuhet: “Apple është në dijeni të një raporti që kjo çështje mund të jetë shfrytëzuar në mënyrë aktive”.Kjo do të thotë që hakerat tashmë mund të shfrytëzojnë të metën.

Për arsye sigurie, Apple nuk mund të zbulojë specifikat në lidhje me të metën në rast se një kriminel kibernetik ishte frymëzuar për të përfituar prej tij përpara se të gjithë të kenë pasur mundësinë të azhurnohen.

Gjiganti i teknologjisë shpjegoi : “Për mbrojtjen e klientëve tanë, Apple nuk zbulon, diskuton ose konfirmon çështje sigurie derisa të ketë ndodhur një hetim dhe të jenë në dispozicion arna ose lëshime.”

Si të azhurnoni iOS dhe iPadOS

Për të azhurnuar programin tuaj iOS në iPhone ose iPad duhet së pari të shkoni te Settings. Pastaj shkoni te “Përgjithshëm”, klikoni atë dhe pastaj klikoni “Përditësimi i softuerit”.  Do të duhet të jeni i lidhur me ËiFi për të zgjedhur “shkarkimin dhe instalimin”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat