Huawei ka tejkaluar Apple si markë e dytë më e madhe në botë për smartphone - Bota Sot
Huawei ka tejkaluar Apple si markë e dytë më e madhe në botë për smartphone

Mobile

Huawei ka tejkaluar Apple si markë e dytë më e madhe në botë për smartphone

Më: 25 dhjetor 2017 Në ora: 12:52
Ilustrim

Hulumtuesit në Counterpoint gjithashtu theksojnë se Huawei ka një prani të dobët në tregjet e Azisë Jugore, indiane dhe Amerikës së Veriut, e cila “kufizon potencialin e Huawei-t ??në afatin e afërt dhe afatmesëm për të marrë një pozicion të qëndrueshëm pas Samsung”. tregu më i fortë është Kina, dhe është gjithashtu popullor në Evropë, Amerikë Latine dhe në Lindjen e Mesme.

Telefonat e Huawei janë bërë popullore, në sajë të projektimeve me shfaqje të mëdha dhe funksione të përparuara të kamerës. Megjithatë, Apple nuk ka shumë për t’u shqetësuar; Counterpoint thotë se iPhone 7 dhe 7 Plus mbeten smartphones më të shitur në botë, ndërsa R11 dhe A57 e Oppo kanë marrë vendin e tretë dhe të katërt, respektivisht Samsung Galaxy S8, Redmi Note 4X i Xiaomi dhe Samsung Galaxy S8 Plus. Çuditërisht, megjithë tejkalimin e Apple në shitjet globale, asnjë nga telefonat e Huawei nuk shfaqet në listën Top 10.

“Ndërsa Huawei u ngjit për të qenë markë e dytë më e madhe në botë, është e çuditshme që asnjë prej modeleve të saj të mos futet në renditjen më të lartë”, tha një analist i njohur i studimit Counterpoint Research Pavel Naiya në një deklaratë. “Ndërkohë që Huawei ka shkurorëzuar portofolin e saj, ka gjasa të modernizojë më tej gamën e produkteve të tij si Oppo dhe Xiaomi kanë bërë – duke i dhënë më shumë muskujve pas disa produkteve”.

Sipas IDC, Apple ka dërguar 41 milionë iPhone në tremujorin e dytë të vitit 2017, krahasuar me 38.5 milionë të Huawei. Ne kemi arritur në Counterpoint Research për detaje të mëtejshme për numrin e pajisjeve të dërguara në qershor dhe korrik.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera