Akademia e gjyqtarëve dhe prokurorëve sot zgjedh drejtor të ri - Bota Sot
Akademia e gjyqtarëve dhe prokurorëve sot zgjedh drejtor të ri

Maqedonia

Akademia e gjyqtarëve dhe prokurorëve sot zgjedh drejtor të ri

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 13:04
Foto ilustrim

Akademia për gjyqtarë dhe prokuror publik “Pavel Shtaev” në seancë publike në ora 14:00 do të duhet të zgjedh drejtor të dhe zëvendës-drejtor për katër vitet e ardhshme.

Për vendin drejtor kanë kandiduar Marjana lazarova-Trajkovska, Natasha Gaber-Damjanovska, Elena Andreeva dhe Aleksndar Marko0vski. Akademia e zgjedh drejtorin me shumicën prej dy të tretave nga nëntë anëtarët e Këshillit drejtues, 

Për zëvendës-drejtor është paraqitur një kandidat. Nga tetori i vitit 2006 deri në tetorin e këtij viti, funksionin e drejtorit në Akademinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve publik e kryente Aneta Arnaudovska, e cila menaxhoi institucionin me mandat të skaduar dhe me kërkesë të saj Këshilli gjyqësor e shkarkoi.

Kandidatët që aplikojnë për drejtor dhe zëvendës-drejtor të Akademisë duhet të kenë më së paku 8 vite stazh pune si gjykatës në Gjykatën Kushtetuese, në gjykatë ndërkombëtare apo të ket 8 vite stazh pune si prokuror publik. Ai duhet aktivisht të njohë një nga tri gjuhët e BE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...