Vallja e vetme në botë që kërcehet pa muzikë - Bota Sot
Vallja e vetme në botë që kërcehet pa muzikë

Muzikë

Vallja e vetme në botë që kërcehet pa muzikë

Më: 22 qershor 2019 Në ora: 18:48
Valle

Vallja e “Shpatës dhe Mburojës” e Bursës kërcehet pa muzikë me tingujt ritmikë të goditjeve të shpatave dhe mburojave që dalin gjatë kërcimit.

Thuhet se vallja e vetme popullore në botë që kërcehet pa muzikë është vallja e “Shpatës dhe Mburojës”, e cila u luajt nga ushtarët e mërzitur gjatë rrethimit të Bursës para vitit 1326.

Vallja e “Shpatës dhe Mburojës” e Bursës kërcehet pa muzikë me tingujt ritmikë të goditjeve të shpatave dhe mburojave që dalin gjatë kërcimit. Pasi në botë nuk dihet ndonjë valle tjetër që kërcehet pa muzikë, vallja e “Shpatës dhe Mburojës” pranohet si një valle mjaftë autentike. Veçoria kryesore e kësaj valleje është se ajo për më shumë se 7 shekuj arriti t’i ruaj figurat e para dhe kërcehet në mënyrë të njëjtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...