Dita e zezë e vitit është nesër, ndodhin më së shumti vdekje gjatë vitit - Bota Sot
Dita e zezë e vitit është nesër, ndodhin më së shumti vdekje gjatë vitit

Ndryshe

Dita e zezë e vitit është nesër, ndodhin më së shumti vdekje gjatë vitit

Më: 5 janar 2019 Në ora: 12:15
Foto ilustrim

Britanikët kanë më shumë gjasa të vdesin më 6 janar se çdo ditë tjetër të vitit për shkak të 'përfundimit të sezonit festiv dhe rënies së temperaturave'

Më shumë njerëz kanë vdekur më 6 janar se çdo tjetër që nga viti 2005. Mesatarisht 1,732 vdekje ndodhin, në krahasim me mesataren ditore të 1,387.

6 janari, që bie kjo e diel, është dita me numrin më të madh të vdekjeve në Britani të Madhe në vit, tregon hulumtimi i ri.

Data ka një mesatare prej 25 për qind më shumë vdekje se shkalla ditore e përgjithshme. Analistët thonë se moti i ftohtë i lë njerëzit të ndjeshëm ndaj sëmundjeve dhe infeksioneve që shkakojnë vdekje.

Të dhënat u morën nga Zyra për Statistika Kombëtare dhe u analizuan përmes internetit.

Si dhe rënia e temperaturës, fundi i sezonit të Krishtlindjes është një arsye tjetër për vrullin e papritur të vdekshmërisë.

Për më tepër, Janari sjell bluzën e prapambetur dhe njerëzit përballen me realitetin e shpenzimeve të sezonit festiv.

Megjithatë, më 30 korrik u gjet se ishte dita më e vogël e mundshme për njerëzit që të vdisnin – me motin e ngrohtë të javës konsiderohej një shkak.

Ka një mesatare prej 1,208 vdekjesh, 13 për qind më e ulët se mesatarja e përgjithshme ditore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...