Ky qen është mësuar të jetojë pa asnjërin sy - Bota Sot
Ky qen është mësuar të jetojë pa asnjërin sy

Ndryshe

Ky qen është mësuar të jetojë pa asnjërin sy

Më: 5 janar 2019 Në ora: 13:33
Akita Miyoshi

Dy-vjeçari Akita Miyoshi ishte i verbër për shkak të glaukomës dhe sëmundjes autoimune

Miyoshi, dy vjeçe Akita, iu nënshtrua një operacioni që ndryshoi jetën pas vuajtjes me glaukomë dhe një sëmundje autoimune që shkaktoi të humbiste shikimin.

Para operacionit në Michigan Humane Society, ajo vuante nga dhembja agonuese dhe gjendja e saj ishte duke u përkeqësuar edhe më shumë.

Pasi u vendos për adoptim, Tyler Keith dhe Abby Richardson, 25 dhe 24 vjeç, nga Allen Park, Miçigan, SHBA, morën Miyoshi pasi u dashuruan me të.

Qeni i guximshëm është përshtatur për jetën me pronarët e saj të ri, duke përdorur dëgjimin e saj të zgjuar dhe ndjenjën e nuhatjes për t’u përshtatur me detyrat e përditshme.

Pavarësisht nga të huajt që e kanë dhimbje për të, çifti thotë se Miyoshi është jashtëzakonisht i lumtur, i dashur dhe si çdo qen tjetër.

Pavarësisht nga mungesa e shikimit, Miyoshi ka mësuar të përdorë shqisat e saj të tjera për ta ndihmuar atë.

Çifti gjithashtu beson se kujtesa e saj e mirë e ka ndihmuar shumë, sidomos në shëtitje, ku ajo është në gjendje të njohë se ku është ajo. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...