Liu Jongbiao, vrasësi serial që u bë shkrimtar i romaneve thriller

Ndryshe

Liu Jongbiao, vrasësi serial që u bë shkrimtar i romaneve thriller

Më: 23 janar 2019 Në ora: 20:05
Liu Jongbiao

Shkrimtari kinez, Liu Jongbiao, kishte shkruar një numër të romanesh thriller kur ai shkroi hyrjen për librin e tij “Faji sekret”. Në të, ai fliste për romanin e tij të ardhshëm, “Shkrimtari i bukur që vriste”, që kishte në fokus një shkrimtar të pashëm, që ishte i joshur të vriste njerëz.

Në fakt, një seri vrasjesh.

Liu ishte anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Kinezë të Librave Thriller. Romanet e tij, u përshtatën në një seri të sukseshme televizive. Ai synonte të ekranizonte edhe librin e fundit.

Por ngjarjet morën një kthesë të papritur.

Njëzet e dy vjet më parë, Liu Jongbiao kishte kryer 4 vrasje. Së bashku me një bashkëpunëtor, Liu kishte tentuar të vidhte një klient në një hotel. Kur ky rezistoi, ata e vranë. Për të mbuluar krimin, ata vranë edhe pronarin e hotelit, gruan e tij dhe nipin e tyre 13-vjeçar. Liu Jongbiao, nuk e botoi kurrë romanin e tij të fundit.

Ai u dënua me vdekje për krimet e tij, një dënim që u ekzekutua me shpejtësi. Veprimi i tij i fundit si shkrimtar, ishte një letër për gruan e tij, ku rrëfente krimet, duke thënë “Tani, mund të çliroj veten prej këtij mundimi shpirtëror, që kam pasur prej kaq shumë kohësh…”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat