A jeni dakord të hani mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht? - Bota Sot
A jeni dakord të hani mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht?

Ndryshe

A jeni dakord të hani mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht?

Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Konsumatorët po pyeten nëse do të hanin mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht. Shkencëtarët shpresojnë se gjetjet do të japin informacion të rëndësishëm për të informuar hulumtimet e ardhshme.

Shumë njerëz pretendojnë se shkenca po "Luan me Zotin", duke ndërhyrë në botën natyrore dhe duke krijuar 'Frankenfoods'.

Megjithatë, teknologjia mund të lejojë që kafshët e modifikuara gjenetikisht mund të kenë më shumë mish, të jenë më rezistente ndaj sëmundjeve dhe më fitimprurëse për fermerët.

Praktika e redaktimit të gjeneve është e paligjshme tek njerëzit, por e lejuar për kafshët.

Procesi dallon nga modifikimi gjenetik, i cili në përgjithësi i referohet transferimit të gjeneve nga një specie në tjetrën, thanë hulumtuesit, transmeton oranews.

Shkencëtarët kanë përdorur tashmë redaktimin e gjeneve për të krijuar derra që janë rezistente ndaj sëmundjes fatale të njohura si "Porcine Reproductive" dhe  "Respiratory Syndrome".

Profesor Bruce Whitelaw, nga Instituti Roslin i Universitetit të Edinburgut, tha: "Nuk është më një pyetje nëse mund të përdorim teknologjinë e redaktimit të gjeneve për të përmirësuar shëndetin e kafshëve, por nëse duhet ta përdorim atë.

Ne duhet të kuptojmë më mirë opinionin publik për të informuar se si përdoren këto teknologji dhe gjithashtu si duhet të rregullohen ato."

Metoda përfshin ndryshimin e kodit të ADN’së të kafshëve ose bimëve në pika të sakta për të futur karakteristika specifike, me teknikën më të zakonshme të njohur si CRISPR-Cas9.

CRISPR-Cas9 është një metodë e saktë që u lejon akademikëve të ndryshojnë dhe heqin seksione të ADN-së, duke lejuar çrrënjosjen totale të sëmundjes dhe rritjen e shprehjes së tipareve të dëshiruara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat