Lindi 258 gram, foshnja më e vogël shkon në shtëpi - Bota Sot
Lindi 258 gram, foshnja më e vogël shkon në shtëpi

Ndryshe

Lindi 258 gram, foshnja më e vogël shkon në shtëpi

Më: 20 prill 2019 Në ora: 08:56
Ilustrim

Foshnja më e vogël e lindur në botë është gati të përballet me botën.

Djali, i cili lindi në tetor në Japoni me një peshë sa një mollë, doli nga spitali.

Ryusuke Sekiya lindi me prerje cezariane kur ishte vetëm 24 javësh, pasi nëna e tij pësoi hipertension gjatë shtatzënisë.

Foshnja lindi 258 gram dhe theu rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një djalë tjetër japonez që peshonte vetëm 268 gram kur lindi vitin e kaluar.

Ryusuke lindi në 1 tetor 2018 vetëm 22 centimetra i gjatë dhe qëndroi nën kujdesin mjekësor intesiv.

Mjekët përdorën tuba për ta ushqyer dhe përdorën pambuk për ti hedhur qumështin e nënës në gojë.

Dhe gati shtatë muaj më vonë, djali është rritur dhe peshon 3 kilogramë.

Ai do dalë nga spitali në Nagana gjatë fundjavës.

“Kur lindi ishte aq i vogël saqë dukej sikur do thyhej nëse e prekje,”-tha nëna e tij Toshiko për gazetarët. “Tani ai pi qumësht, mund ta lajmë dhe jam e lumtur që e shoh të rritet.”

Vajza më e vogël që ka mbijetuar ka lindur në Gjermani në vitin 2015 me peshë 252 gram.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...