Banjat më atraktive të ujit të nxehtë - Bota Sot
Banjat më atraktive të ujit të nxehtë

Ndryshe

Banjat më atraktive të ujit të nxehtë

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 09:13
Banja

Natyra e mrekullueshme na inspiron me mrekullitë e saj mahnitëse. Ekzistojnë qendra të ndryshme luksoze banjash, por më emocionuese janë ato që gjenden në mjedise natyrore. Që nga kohët e hershme historike, burimet e nxehta dhe banjat natyrore i kanë tërhequr njerëzit për t’u çlodhur. Në vijim ju sjellim dhjetë qendrat e preferuara dhe rekomanduara prej nesh.


1. Banja e Gjashtë Shqisave, Mabada, Jordan

Ky kompleks i veçuar gjendet pikërisht nën ujëvarën e burimit të ujit të nxehtë, që derdhet në pishinë. Këtu, burimet e ftohta dhe të nxehta janë përdorur nga mbretëreshat dhe mbretërit që nga kohët biblike. Oaza e shkretëtirës gjendet vetëm 30 minuta larg nga Deti i Vdekur.

Pse ia vlen ta vizitoni?

Në këtë qendër luksosë banje, me vlera historike, tretmanet janë fantastike, ambenti përreth është i mrekullueshëm. 

2. Pamukkale, Provinca Denizli,Turqi

E njohur edhe si Kalaja e Pambukut, ky vend me famë botërore është i mbrojtur nga UNESCO dhe pëlqehet shumë nga vizitorët. Tarracat poroze përmbyten nga uji i nxehtë, i cili  është i pasur me minerale të dobishme për shëndetin.Pamukkale është shfrytëzuar si banjë për shekuj me radhë.

Pse ia vlen ta vizitoni?

Ky vend është i këndshëm për t’u larë dhe shumë piktoresk.


3. Saturnia, Toskanë, Itali

Burimet e nxehta natyrore të Saturnias janë shfrytëzuar që në  kohët e lashta. Sipas legjendës, burimet ishin krijuar nga rrufetë që Jupiteri i zemëruar i kishte hedhur në përpjekje për ta goditur Saturnin. Ai e kishte huqur atë dhe nga rrufeja ishte krijuar qendra e banjës natyrore.

Pse ia vlen ta vizitoni?

Uji ka temperaturë optimale (37.5 °C) dhe është i pasur me minerale të dobishme, pamjet dhe ambienti përreth janë të mrekullueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...