Dita nuk ka 24 orë! - Bota Sot
Dita nuk ka 24 orë!

Ndryshe

Dita nuk ka 24 orë!

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 19:38
Foto

Njerëzit vazhdojnë të thonë se nuk... kemi orë të mjaftueshme në dispozicion gjatë ditës dhe kanë të drejtë! Nuk janë 24 orë. Po, po, është e vërtet. Koha reale që i nevojitet planetit tonë për të kryer një rrotullim të plotë rreth boshtit të tij, është 23 orë 56 minuta dhe 4 sekonda. Kjo është ajo që ne e quajmë ditë yjore. Ditë diellore, koha që i duhet diellit që të kthehet në të njëjtën pikë në meridian, ndryshon shumë, thuajse 16 minuta gjatë gjithë vitit, për shkak të vendndodhjes së tij në orbitë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat