Ndryshimi i klimës: në Skoci u mbollën 22 milion pemë në një vit - Bota Sot
Ndryshimi i klimës: në Skoci u mbollën 22 milion pemë në një vit

Ndryshe

Ndryshimi i klimës: në Skoci u mbollën 22 milion pemë në një vit

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 21:02
Skoci

Gjatë vitit të kaluar, më shumë se 22 milion pemë janë mbjellë në Skoci. Në këtë mënyrë, vendi po lufton kundër ndryshimeve negative të klimës.

Pemët u mbollën në një sipërfaqe prej 11.200 hektarë në të gjithë vendin.

Ky është numri më i madh i pemëve të mbjella në krahasim me pjesët e tjera të Mbretërisë së Bashkuar.

Në ishull, vetëm 13 përqind e territorit është e mbuluar me tokë pyjore, në Angli 10 përqind, Uells 15 dhe Skoci 19 përqind.

Zona më e lartë pyjore në Mbretërinë e Bashkuar është vetëm në Skoci – 84 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...