Slita me qen ecën mbi akullin… e shkrirë - Bota Sot
Slita me qen ecën mbi akullin… e shkrirë

Ndryshe

Slita me qen ecën mbi akullin… e shkrirë

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 10:31
Foto

Një foto e qenve që tërheqin slitën në ujë, realizuar nga meteorologu danez Steffen Olsen në Groenlandë, u përhap me shpejtësi në internet, për t’iu bashkuar albumit të fotove të arinjve polarë që po ngordhin nga uria, apo akullnajave të zvogëluara, që tregojnë pasojat e ngrohjes globale.

Zakonisht, “sezoni i shkrirjes” në Groenlandë zgjat nga qershori në gusht, me korrikun si muajin më të nxehtë. Por këtë vit, shkrirja ka nisur më herët dhe deri më 13 qershor – dita kur Olssen bëri këtë fotografi – ishin shkrirë më shumë se 2 miliardë ton akull.

Olsen shkroi në Twitter se bashkësitë e njerëzve në ishull – kryesisht indigjenë – “kanë nevojë për akullin për transport, gjueti dhe peshkim”. Ata do të jenë mes të parëve që preken nga shkrirja e akujve, por sipas tij, pasojat nuk do t’i vuajë vetëm Groenlanda dhe Amerika e Veriut.

Sipas një studimi, që prej vitit 1972, shkrirja e akujve i ka shtuar nivelit të detit 13,7 milimetra dhe ishulli është burimi kryesor me ujë i oqeaneve çdo vit. Sipas studiuesve, duke qenë se dimri po bëhet gjithnjë e më i ngrohte, rreziku është që një ditë cikli i shkrirjes dhe ngrirjes të mos plotësohet më dhe akujt të zhduken përgjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...