Nis festivali i tmerrshëm, qentë dhe macet torturohen të gjalla e shiten për mish (Pamje të rënda +18)

Ndryshe

Nis festivali i tmerrshëm, qentë dhe macet torturohen të gjalla e shiten për mish (Pamje të rënda +18)

Më: 22 qershor 2019 Në ora: 14:37
Nisfestivali i tmerrshëm, qentë dhe macet torturohen të gjalla e shiten për mish (Pamje të rënda +18)

Me nisjen e festivalit Yulin në Kinë  kanë nisur tashmë të publikohen pamje të dhimbshme nga masakrimi i qenve dhe maceve.

Deri në 15,000 qen janë torturuar, vrarë dhe gatuar për t’u shitur në ‘Yulin Lychee’ dhe ‘Dog Meat Festival’, çdo vit.

Mishi i qenit konsiderohet si një delikatesë në Kinë, ku qen me vlerë rreth 10 milion paund dhe mace me vlerë 4 milion paund janë shitur për mish çdo vit.

Por, për fat të mirë, se fundmi rreth 1.5 milionë njerëz kanë nënshkruar një peticion që bën thirrje për t’i dhënë fund këtij festivali mizor.

Claire Bass, drejtoreshë e Humane Society International (HSI), tha:

Yulin është një shembull relativisht i vogël i një çështjeje shumë më të madhe dhe më të shëmtuar që mijëra aktivistë kinezë po punojnë për ta ndaluar.”

Qentë dhe macet zakonisht masakrohen dhe vriten në sy të njëri-tjetrit ndërkohë që futen në një makineri që u heq gëzofin dhe më pas piqen e dërgohen për mish.

KUJDES PAMJE TË RËNDA:

Image
Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat