Xhirimi shqetësues: Aktivistët zbulojnë çfarë po u ndodh lopëve në qendrën kërkimore - Bota Sot
Xhirimi shqetësues: Aktivistët zbulojnë çfarë po u ndodh lopëve në qendrën kërkimore

Ndryshe

Xhirimi shqetësues: Aktivistët zbulojnë çfarë po u ndodh lopëve në qendrën kërkimore

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 17:46
Xhirimi shqetësues: Aktivistët zbulojnë çfarë po u ndodh lopëve në qendrën kërkimore

Një grup aktivistësh L214 ka lansuar një video shqetësuese që tregon se si implantet kirurgjikale janë vendosur në kafshë për t'u lejuar kërkuesve të kenë qasje në stomakun e tyre.

Shkencëtarët në një qendër kërkimore në Francë përdorin këto vrima për të studiuar tretjen në kafshë dhe prodhimin e qumështit, transmeton KosovaPress. 

Mjeti që futet në lopë duken si dritare dhe mund të hapet, duke siguruar qasje të drejtpërdrejtë në stomakun e lopës.

Kjo praktikë është përdorur në agro-kulturën për dekada, por kjo nuk është e njohur për një audiencë më të gjerë.

Aktivistët tani përkrahin që kjo praktikë brutale të hiqet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...