Ishulli që u zhduk në mënyrë misterioze - Bota Sot
Ishulli që u zhduk në mënyrë misterioze

Ndryshe

Ishulli që u zhduk në mënyrë misterioze

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 07:48
Ilustrim

Ndër misteret më të mëdha në histori është edhe për qytetin e humbur të Atlantidës (ose Atlantisit). Legjenda filloi me filozofin grek, Platonin.

Në vitin 360 para Krishtit, ai shkroi një libër personazhet e të cilit e përshkruanin Atlantidën si një ishull më të madh se Libia dhe Azia të marra bashkë, që kish ekzistuar 9000 vite më herët m’u përpara “Kolonave të Herkulit”, që ndodheshin në hyrjen për në Detin Mesdhe.

Por e gjitha çfarë dimë nga qytetërimi legjendari i ishullit të Atlantidës vjen nga disa faqe të Timaeus dhe Critias, dy dialogjet e famshme të shkruara nga filozofi grek Platoni në shekullin e 4 para Krishtit.

Sipas Platonit, Atlantis ekzistonte 9 mijë vite më parë se nga koha e tij. Një fuqi e madhe detare në botën e lashtë, bëri që ishulli utopik të zhdukej në mënyrë misterioze në det brenda një dite të vetme. Përgjatë shekujve, shkrimtarë, historianë, shkencëtarë dhe arkeologë të panumërt kanë debatuar nëse Atlantida ka ekzistuar me të vërtetë, dhe nëse po, ku mund të jetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...