Shteti që do të ndalojë shitjen e balonave, kjo është arsyeja - Bota Sot
Shteti që do të ndalojë shitjen e balonave, kjo është arsyeja

Ndryshe

Shteti që do të ndalojë shitjen e balonave, kjo është arsyeja

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 17:24
Foto

Balonat do të ndalohen së shituri në një qytet australian, sipas ligjeve të reja mjedisore.

Qytetarët mund të gjobiten me 125 dollarë, nëse lëshojnë fletë metalike, balona plastike dhe balona me gaz në Fremantle të Australisë Perëndimore, transmeton lajmi.net.

Balonat gjithashtu nuk lejohen në parqe, ovalë, rezerva dhe plazhe, njoftoi ‘Perth Now’.

Kryebashkiaku Brad Pettitt tha se dëshiron që ndalimi të ketë të njëjtin respektim si ndalimi i qeseve plastike në të gjithë shtetin.

“Ekziston një shpresë e fortë në komunitetin tonë tani që gjërat si lansimi i balonave të heliumit, të cilat padyshim kanë ndikim të dokumentuar shkencor në jetën detare, të largohen nga përdorimi”, tha ai për botimin.

Fremantle do të bëhet shteti i dytë për ndalimin e balonave, pasi Cottesloe i shpalli të paligjshme ato në vitin 2017. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...