Liqeni i bukur nga jashtë, i rrezikshëm nga brenda - Bota Sot
Liqeni i bukur nga jashtë, i rrezikshëm nga brenda

Ndryshe

Liqeni i bukur nga jashtë, i rrezikshëm nga brenda

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 23:32
Liqeni artificial Novosibirsk, në zemër të Rusisë

Ujëra të kristalta, panoramë e mrekullueshme dhe skena e përkryer për një foto në rrjete sociale. Është liqeni artificial Novosibirsk, në zemër të Rusisë dhe i famshëm në mbarë botën për bukurinë e tij, saqë është pagëzuar edhe si Maldivet e Rusisë.

Por në fakt ky liqen është i rrezikshëm, pasi në realitet shërben si depozitë për mbetjet toksike të një centrali elektrik. Ngjyra e tij e kaltër tourquoise është si pasojë e kripërave të kalciumit dhe të tjera përbërje kimike metalike.

Kohët e fundit është përzgjedhur nga shumë njerëz që e kanë zgjedhur si sfond për albumin e dasmës, apo janë fotografuar me kostum banje. Por fluksi i lartë i vizitorëve ka shqetësuar autoritetet, që kanë publikuar një komunikatë për turistët, ku theksohet se uji nuk duhet prekur, pasi mund të shkaktojë alergji.

Zhytja në ujërat e tij, thotë kompania që ka në ngarkim depozitën e mbetjeve, nuk sjell vdekjen e menjëhershme, por shkakton irritime të rënda në lëkurë që rrezikojnë seriozisht jetën, pa mbërritur dot as në breg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...