Rastësi apo ironi e fatit: Njihuni me Romeon dhe Zhuljetën, vogëlushët e lindur në të njëjtën ditë - Bota Sot
Rastësi apo ironi e fatit: Njihuni me Romeon dhe Zhuljetën, vogëlushët e lindur në të njëjtën ditë

Ndryshe

Rastësi apo ironi e fatit: Njihuni me Romeon dhe Zhuljetën, vogëlushët e lindur në të njëjtën ditë

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 17:52
Romeo dhe Zhuljeta

Romeo dhe Zhulieta janë dy të sapolindur, ata kanë lindur vetëm me disa orë diferencë nga njëri-tjetri në të njëjtin spital në Shtetet e Bashkuara. Gjëja që më së shumti kapi vëmendjen në këtë histori, përveç rastësisë së emrave të tyre dhe kohës së lindjes, ishte mënyra me të cilën prindërit e tyre e festuan ardhjen e tyre: një seri fotosh që të kthenin në kohën e Shekspirit.

Fillimisht, prindërit nuk e kishin idenë për rastësinë e bukur, por Cassie Clayshulte, një fotografe e spitalit të Karolinës së Jugut, kuptoi se çfarë po ndodhte kur bëri fotografitë e mrekullueshme të të sapolindurve. Prindërit Morgan dhe Edwin Hernandez mirëpritën foshnjën e tyre, që e quajti Romeo. Nga ana tjetër, Christiana dhe Allen Shifflett mirëpritën vajzën e tyre Zhulieta, 18 orë më vonë.

Morgan Hernandez, nëna e Romeos, deklaroi se ata zgjodhën emrin e Romeos para se ta dinin se po prisnin fëmijë: ”Burri im dhe unë e kemi dëgjuar për vite me radhë një artist të quajtur Romeo Santos. Ne pëlqejmë muzikën e tij dhe emri Romeo ishte emri i vetëm për të cilin ne të dy ramë dakord 100%.”

Me lejen e prindërve, Clayshulte ka publikuar fotot e Romeos dhe Zhulietës në faqen e saj në Facebook, gjë e cila e ka bërë profilin e saj mjaft aktiv, me një shpërthim komentesh pozitive dhe duke tërhequr vëmendjen e mediave. Ditë më vonë, familjet u mblodhën në studion e saj për një intervistë, ku vendosën të sillnin fëmijët e tyre për një seri tjetër fotografish, por këtë herë me një veshje më të përshtatshme për shkrimtarin anglez. Morgan tha se tema e Shekspirit, me një kurorë për Romeon dhe një kurorë për Zhulietën, ishte ideja e Cassie.

Si përfundim, rastësi apo fat, imazhet e këtyre të vegjëlve do të zgjasin përgjithmonë falë kësaj fotografeje. Ne vetëm shpresojmë që, nëse një ditë do të përfundojnë duke u dashuruar, lutemi që kjo të mos përfundojë në tragjedi siç ndodhi me Capulets dhe Montagues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...