I zoti vdes, qeni e pret në vendin e aksidentit prej një viti e gjysmë - Bota Sot
I zoti vdes, qeni e pret në vendin e aksidentit prej një viti e gjysmë

Ndryshe

I zoti vdes, qeni e pret në vendin e aksidentit prej një viti e gjysmë

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 09:29
Qeni tek vendi i aksidentit të pronarit

I zoti, një burrë rreth 40 vjeç, gjeti vdekjen rreth një vit e gjysmë më parë, në një aksident.

Qysh prej asaj kohe, qeni e pret çdo ditë në vendin e aksidentit, aty ku dhe është vendosur një lapidar përkujtimor në nderim të viktimës.

Është kjo historia e një qeni në Greqi, në zonën e Nafpatkos. Banorët tentuan që ta adoptonin qenin, por nuk ishte e mundur, pasi ai kthehej gjithmonë në vendin ku i zoti humbi jetën.

Edhe kur temperaturat janë përvëluese apo të ftohta, ai nuk lëviz nga vendi i aksidentit, i cili ndodhet rreth 12 kilometër larg shtëpisë së të zotit të ndjerë, në të cilën ai nuk është kthyer kurrë.

Banorët e zonës e kanë etiketuar si “Hachiko grek”, pasi historia e tij kujton atë të qenit japonez i cili e priti të zotin e vdekur në Stacionin Shibuya të Tokyo, çdo ditë për dhjetë vite me radhë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...