“Mogli” i jetës reale, ofron kurse mbijetese në pyll - Bota Sot
“Mogli” i jetës reale, ofron kurse mbijetese në pyll

Ndryshe

“Mogli” i jetës reale, ofron kurse mbijetese në pyll

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 07:49
Guido Camia

Të jetosh në shekullin e 21-të, por si një neandertal dhe sigurisht që për këtë të duhet një praktikë.

Guido Camia është “njeriu modern i shpellës” dhe është i gatshëm të ofrojë kurse si të ndizni zjarrin me mjete rrethanore, të mbijetoni me një dietë insektesh apo se si të ndërtoni një strehë në pyll.

37-vjeçari është me profesion kuzhinier, por ky profesion duket se nuk është aspak për të.

Tani ai jeton duke ofruar kurse mbijetese në epokën e gurit në Alpet italiane.

Për një çmim fillestar prej 80 eurosh për person për një natë, kursi bazë përfshin akomodimin në një strehë.

“Unë u tregoj atyre si jetuan neandertalët, çfarë hëngrën, si ndezën zjarrin, si e përdornin një shtizë.

Unë u tregoj atyre se si të përdorin pajisjet bazë për të gatuar”, thotë italiani që ka “braktisur” jetën moderne për atë të neandertalit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...