Paguan 1.32 milion dollarë për një monedhë të vetme

Ndryshe

Paguan 1.32 milion dollarë për një monedhë të vetme

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 16:59
Monedha është një Barber Dime

Një biznesmen nga Juta ka paguar 1.32 milion dollarë për një monedhë të rrallë në një ankand monedhash në Chicago javën e kaluar. 

Monedha është një Barber Dime e 1894 dhe është një nga vetëm 24 që janë prodhuar ndonjëherë.  

Ajo që e bën blerjen e monedhës 10-centëshe edhe më të vlefshme është se vetëm nëntë dihet se ekzistojnë aktualisht. 

1894-S është i njohur si një Barber Dime sepse ishte projektuar nga gdhendësi Charles E. Barber, i cili projektoi shumë monedha për Mintet e SHBA.

Dell Loy Hansen, pronar i ekipit Real Salt Lake MLS, ishte ai që bleu monedhën.

Orari dikur i përkiste një pronari tjetër të pasur të ekipit sportiv. Jerry Buss, pronari i ndjerë i Los Angeles Lakers i NBA-së, mbajti monedhën para se të shkonte për herë të fundit në ankand në 1988. 

Hansen, ndërkohë, është e njohur të jetë një koleksionist i zjarrtë i monedhave është duke u përpjekur të sjellë së bashku një shembull të çdo monedhe të bërë ndonjëherë nga Mintja e SHBA nga 1792 deri në ditët e sotme.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat