Qentë ndjekin muzikë live si pjesë e trajnimit të tyre - Bota Sot
Qentë ndjekin muzikë live si pjesë e trajnimit të tyre

Ndryshe

Qentë ndjekin muzikë live si pjesë e trajnimit të tyre

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 19:41
Foto ilustrim

Kur aktorët e produksionit kanadez "Billy Elliot: The Musical" përshëndetën në fund të shout të tyre, audienca qëndroi krejtësisht e qetë – dhe ‘nuk pati asnjë lehje’.

Një turmë me shumë qenë për shërbimet e ardhshme morën pjesë në një shfaqje në gusht në Festivalin Stratford të Ontario si pjesë e trajnimit të tyre. Ndërsa një  heshtje në fund të shout mund të zhgënjejë aktorët në skenë, qetësia magjike e qenve është një shenjë e shkëlqyeshme për pronarët e tyre të ardhshëm.

“Ngjarja ishte pjesë e një programi dyvjeçar të trajnimit nga Shërbimi i qenve K-9 Country Inns.  Shërbimi i qenve të ardhshëm kanë vizituar kopshtin zoologjik, metro dhe panaire të mbushura me njerëz, për t'i njohur ata me dritat dhe tingujt e panjohur, lëvizjet e shpejta dhe turmat marramendëse që mund të hasin me mbajtësin e tyre”, tha kryetrajnerja Laura MacKenzie.

“Në teatër, qentë pritet të ulen nën ulëse ose të përkulen në këmbët e mbajtësve të tyre ndërsa njerëzit shijojnë shfaqjen. Ata qëndruan të qetë gjatë gjithë performancës, por disa qen kureshtarë nxorën kokën e tyre të mbuluar me gëzof mbi ulëse për të kapur disa minuta shfaqje”, shtoi ajo.

Ann Swerdfager nga Festivali Stratford tha për CNN se shumë nga patronët e teatrit i sjellin qenët e tyre në shfaqje, kështu që kompania u "emocionua" për të pritur qentë për trajnim.

“Ndërmarrja teatrore jofitimprurëse pret "shfaqje të relaksuara" të krijuara për audiencë të ndjeshme ndaj dritës, tingullit dhe zhurmës – është një terren i përsosur trajnimi për qentë. Një ekip i ri i shoqëruesve të qenve do të kthehen në teatër në tetor për një shfaqje tjetër të relaksuar dhe mbase një pamje të magjisë teatrale”, tha ajo.

"Qentë janë sjellë jashtëzakonisht mirë. Shpresojmë që ata të na bashkohen për vitet që vijnë", përfundon Swerdfager.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat