Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër - Bota Sot
Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër

Ndryshe

Për shkak të terapisë së gabuar, fëmijët duken si ujqër

Më: 29 gusht 2019 Në ora: 16:56
Foto

Për shkak të trajtimit të gabuar, 17 fëmijë në Spanjë pësuan rritje anormale të qimeve, një sindromë e ngjashme me "sindromën ujk", përkatësisht hipertrikozën.

Fëmijët nga Cantabria, Valencia dhe Granada zhvilluan simptoma pasi morën trajtim për një gjendje stomaku, i cili përfshinte një ilaç për trajtimin e alopecisë, thanë autoritetet.

"Balli, faqet, krahët, këmbët dhe duart e djalit janë të mbuluara me flokë", tha nëna e një fëmije që mori trajtimin e gabuar.

Stoqet e ilaçeve që mendohet se përmbajnë tableta omeprazole në të vërtetë përmbajnë minoxidil, e cila stimulon rritjen e qimeve.

Rastet e para u raportuan në korrik, por Ministria e Shëndetësisë më vonë pretendoi se dërgesa e ilaçeve për trajtimin e rënies së flokut ishte etiketuar gabimisht në transport me ilaçe për problemet e stomakut.

Prindërve u është thënë se gjendja e fëmijëve do të përmirësohej në javët e ardhshme kur qimet e tepërta do të binin dhe ato të reja nuk do të rriten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat