Misteri i eshtrave të shtrigës skoceze që i shpëtoi zjarrit

Ndryshe

Misteri i eshtrave të shtrigës skoceze që i shpëtoi zjarrit

Më: 8 shtator 2019 Në ora: 19:12
Foto ilustrim

Lilias Adi vdiq 315 vjet më parë në Skoci, dhe çdo vit, njerëzit vijnë te varri i saj pa eshtra dhe shënojnë përvjetorin e vdekjes së saj.

Ajo është e vetmja "shtrigë" e dënuar me vdekje, e cila nuk është djegur dhe fytyra e së cilës u kompjuterizua tre shekuj më vonë. Kërkimi për eshtrat e saj tani është duke u zhvilluar.

Në 1704, Lilias Adi u arrestua dhe u akuzua për magji dhe marrëdhënie seksuale me djallin.

Si qindra gra të tjera të akuzuara për magji në Skoci në shekujt 17 dhe 18, Adi u dënua gjithashtu të vdiste në një çarje, pasi një anëtar i kishës lokale e detyroi atë të "rrëfejë". Sidoqoftë, flakët nuk preknin Adi - ajo vdiq më herët në qelinë në të cilën ishte burgosur. Historianët supozojnë se bëri vetëvrasje. 

Fshatarët e varrosën në plazh, në mënyrë që shpirti i saj të mos mund të kthehej dhe ta torturonte të gjallë, ata e mbuluan varrin me një gur të madh. Në vitin 2014, një arkeolog e gjeti varrin e saj bosh, pa mbetje.

Kafka e saj dhe shumë eshtra u hoqën nga varri rreth vitit 1850. Ato u panë për herë të fundit në ekspozitën Empire në Parkun Belahouston - Glasgow, 1938. Në vitin 1904, kafka e saj u transferua në Universitetin e St Andrew's, ku janë bërë fotografitë e saj në vitin 2017, të cilat Universiteti Dundee në Skoci i përdori për të rindërtuar fytyrën e saj, duke e bërë atë të vetmen "magjistare" në botë, fytyra e së cilës dihet.

Duke përkujtuar përvjetorin e vdekjes së Adi, këshilltarja vendase Julie Ford tha që eshtrat e saj po kërkoheshin, transmeton KosovaPress.

"Është e rëndësishme të theksohet se Lilias Adi dhe mijëra burra dhe gra të  akuzuara për magji në Skoci në ditët e para të epokës moderne nuk janë njerëzit e këqij që janë përshkruar kështu nga historia. Ata ishin viktima të pafajshëm," tha Ford gjatë ceremonisë.

"Është koha për të njohur padrejtësinë e bërë ndaj tyre. Shpresoj se mund të gjejmë mbetjet e tyre të humbura dhe t'i lejojmë ata të pushojnë ashtu siç e meritojnë ", shtoi Ford.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat