E çuditshme: Pse lopët kthejnë kokat nga veriu ose jugu, derisa hanë - Bota Sot
E çuditshme: Pse lopët kthejnë kokat nga veriu ose jugu, derisa hanë

Ndryshe

E çuditshme: Pse lopët kthejnë kokat nga veriu ose jugu, derisa hanë

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 15:45
Foto ilustrim

Duke përdorur Google Earth, shkencëtarët studiuan me mijëra pamje kullotash të lopëve dhe zbuluan një model të çuditshëm.

70% e lopëve kthejnë kokat nga veriu ose jugu, ndërsa hanë ose pijnë. Kjo është vënë re në të gjitha kontinentet, pavarësisht terrenit, motit, dhe faktorëve të tjerë.

Lopa është një kafshë shtëpiake e lloji të dythunddrrakëve e cila prejardhjen e ka nga lopa e egër.U zbut nga njeriu për shkak të qumështit dhe mishit. Lopa shfaqet në lloje të ndryshme. Mashkulli i lopës quhet mëzat ose dem ndërsa mashkulli i tredhur i cili zakonisht përdoret nga njeriu si kafshë për tërheqje quhet ka, ndërsa i vogli i lopës quhet viç.

Raca hollandeze e lopëve hollshtajn ne shumë vende te Evropës perëndimore përbën, deri në 44% të numrit te përgjithshëm te racave, te cilat ruhen për prodhimin e qumështit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...