Brirët e rremë të rinoqerontit vijnë në treg - Bota Sot
Brirët e rremë të rinoqerontit vijnë në treg

Ndryshe

Brirët e rremë të rinoqerontit vijnë në treg

Më: 12 nëntor 2019 Në ora: 18:57
Ilustrim

Shkencëtarët nga Britania dhe Kina kanë zhvilluar një mënyrë të lirë për të prodhuar brirë të rremë të rinoqerontëve, në përpjekje për të përmbytur tregun e paligjshëm.

Studiuesit e Universitetit të Oksfordit dhe Universitetit Fudan në Shanghai, thonë se brirët e rremë bëhen nga qimet e kuajve.

Brirët e rinoqerontëve janë shumë të shtrenjtë dhe ka një kërkesë të lartë në tregun e zi, dhe  shkencëtarët shpresojnë se brirët e rremë do të "ngatërrojnë tregun e paligjshëm".

Por, organizata Save the Rhino paralajmëron se brirët e rremë madje mund të inkurajojnë tregtinë. Ata theksojnë se është shumë më e rëndësishme të përqendrohet në masat kundër gjuetarëve të këtyre kafshëve që janë në zhdukje dhe përpjekjet për të zvogëluar kërkesën për brirët e rinoqerontëve.

Kërkesa më e lartë është në Kinë, ku brirët e rinoqerontëve konsiderohen afrodiziak në mjekësinë tradicionale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat