Të keni një tru më të madh s’do të thotë se posedoni memorie më të mirë - Bota Sot
Të keni një tru më të madh s’do të thotë se posedoni memorie më të mirë

Ndryshe

Të keni një tru më të madh s’do të thotë se posedoni memorie më të mirë

Më: 21 janar 2020 Në ora: 19:21

Të kesh një tru më të madh nuk do të thotë të kesh një kujtesë më të mirë, sipas shkencëtarëve.

Studiuesit skanuan trurin e më shumë se 330 të rriturve dhe i detyruan të bëjnë teste mësimi dhe kujtese.

Ata zbuluan se ata me një hipokampus më të madh, një seksion i trurit i cili shërben si qendër e kujtesës, jo domosdo performuan më mirë në teste.

Hulumtimet e kaluara kanë treguar se hipokampusi zvogëlohet me moshën dhe mund të lidhet me humbjen e kujtesës te të moshuarit  dhe njerëzit me sëmundjen e Alzheimerit.

Por ky studim zbuloi se, më saktësisht, ishte sasia e një lloji specifik të materies së bardhë - të quajtur materia e bardhë limbike - e cila diktonte se sa e mirë ishte kujtesa e dikujt, transmeton KosovaPress.

Këtë e demonstruan njerëzit me hipokampuse më të mëdha por materie të bardha më pak të paprekura që kanë kujtime më të këqija se ato me të kundërtën.

Një studim i vitit 2004 tregoi se madhësia e hipokampusit nuk është gjithmonë e lidhur me performancën e kujtesës te të moshuarit.

Por ky është studimi i parë që hedh dritë mbi arsyen, thanë studiuesit.

Andrew Bender pranë Universitetit Shtetëror të Michiganit, i cili është autori i studimit të ri, tha se gjetjet treguan nevojën për të parë lidhjen midis hipokampusit dhe pjesës tjetër të trurit kur shikohet rënia e kujtesës te të moshuarit.

Ai dhe kolegët e tij, të cilët përfshinë studiues nga Hungaria dhe Gjermania, shikuan lloje të ndryshme të skanimeve MRI në trurin e pjesëmarrësve.

Një skanim ishte për të zbuluar madhësinë e hipokampusit, ndërsa e dyta shqyrtoi materien e bardhë.

Ndryshe, hipokampusi është një pjesë e madhe e trurit të njerëzve dhe vertebrorëve të tjerë. Ndodhet në lobin e përkohshëm të trurit dhe përmban dy pjesë ndërlidhëse, të quajtura hipokampi.

Funksionet e tij kryesore përfshijnë mësimin dhe kujtesën njerëzore. Madje ka ndihmuar studiuesit të mësojnë se si funksionon memoria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat