Gruaja hante vazhdimisht flokët, mjekët i nxjerrin diçka të pazakontë nga barku - Bota Sot
Gruaja hante vazhdimisht flokët, mjekët i nxjerrin diçka të pazakontë nga barku

Ndryshe

Gruaja hante vazhdimisht flokët, mjekët i nxjerrin diçka të pazakontë nga barku

Më: 23 janar 2020 Në ora: 18:15
Mjekët i nxjerrin diçka të pazakontë nga barku

Një gruas e cila ishte e varur për të tërhequr dhe ngrënë flokët e saj mjekët, i nxorën një grumbull flokësh 15 centimetra nga stomaku i saj, sipas një ditari mjekësor.

Gruaja 38-vjeçare, e cila vuante nga ndjenja e të përzierit, të vjellat dhe fryrjet në bark, kishte pësuar humbje dramatike në peshë.

Pacientja u nxitua në operacion sapo shkoi të mjekohej në një spital në SHBA, ku një grumbull flokësh u gjetën në traktin e saj tretës.

Image

Mjekët zbuluan se gruaja në fjalë vuante nga Sindroma Rapunzel, e cila është dokumentuar vetëm 88 herë në të gjithë literaturën mjekësore.

Sipas revistës BMJ, sindroma është shkaktuar nga trikotillomania, një çrregullim që bën që një pacient të zhvillojë një urgjencë të papërmbajtshme për të nxjerrë flokët dhe nganjëherë t’i hajë ato.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat