Publiku po na ndihmon ta shohim Jupiterin si asnjëherë më parë

Ndryshe

Publiku po na ndihmon ta shohim Jupiterin si asnjëherë më parë

Nga: E.B Më: 2 mars 2020 Në ora: 12:22
Foto

Që prej vitit 2016, anija kozmike Juno ka rrethuar Jupiterin, duke skanuar atmosferën dhe duke hartuar fushat e saj magnetike dhe gravitacionale. JunoCam është gjithashtu duke mbajtur, një aparat fotografik i krijuar posaçërisht për të regjistruar imazhe të shufrave që nuk ishin dokumentuar më parë.

"Ne nuk kemi një ekip zyrtar të shkencës së imazheve në Juno, kështu që jemi drejtuar te publiku për të na ndihmuar", thotë Candice Hansen-Koharcheck, bashkë-hetues Juno përgjegjës për JunoCam.

Komuniteti i astronomisë amatore ndihmon në planifikim, shpjegon ajo, duke përcaktuar kur JunoCam duhet të fotografojë planetin dhe ku. Pasi të kthehen imazhet në Tokë, publiku ka qasje në të dhëna të papërpunuara, të cilat, me pak njohuri për redaktimin e fotografive, janë përpunuar në disa nga imazhet më mahnitëse që janë parë te Jupiteri, raporton CNN, transmeton Bota Sot.

Image

"Nuk e di se çfarë do të bënim pa ta!" thotë Hansen-Koharcheck. "Gjatë dy viteve të fundit ne kemi arritur të mbështetemi te ata ... si anëtarë të rëndësishëm të ekipit tonë virtual".

Ndër parashtruesit më të frytshëm dhe të shënuar janë njerëzit që punojnë në komunitetin shkencor. Kevin Gill, një inxhinier softuerësh në Jet Propulsion Lab, një qendër kërkimi dhe zhvillimi e NASA-s në Kaliforni, punon në vizualizimin e të dhënave dhe ka bërë një përpunim profesional në imazhin. Por ai krijon imazhe JunoCam për dashurinë e shkencës.

Image

"Ndërsa anija kozmike po rrotullohet, JunoCam do të marrë një seri të tërë fotografish ... deri në 58 gradë të gjera dhe deri në 360 gradë të gjata," shton ai. "Juno do të përfundojë perijovën - pikën më të afërt të Jupiterit në orbitën e tij - dhe pastaj do të fillojë transmetimin e të dhënave."

Të dhënat e figurës duhen disa ditë për të arritur në Tokë, pastaj ngarkohen për përdorim publik. Gill ka një proces redaktimi gjysmë të automatizuar, duke pastruar çdo piksele të keqe ose pluhur që mund të kenë goditur thjerrëzat, përpara se të hiqni shtrembërimin gjeometrik, pastaj të qepni shiritat e gjatë dhe të hollë të imazhit së bashku. Për ta shndërruar imazhin e përbërë në ngjyra, ai përpunon imazhet e kuqe, jeshile dhe blu në programin e redaktimit të figurave dhe duke siguruar që të gjitha hartat janë të drejta, ato do të mbivendosen në mënyrë të përsosur.

Image

E krijuar për t'i bërë ballë të paktën shtatë orbitat, JunoCam është akoma funksional pas 26 udhëtimeve rreth Jupiterit, me premtimin se do të vijnë më shumë fotografi. Misioni tashmë është shtrirë një herë dhe ekipi që qëndron pas tij po eksploron duke e zgjeruar atë më tej, thotë Hansen-Koharcheck. Por ka edhe misione të tjera ambicioze të NASA-s në horizont, thotë Gill, me një provë të mundshme fotografie për largimin e publikut.

JunoCam nuk mund të kalibrohet plotësisht për ngjyrën e vërtetë, thotë Gill, kështu që ekziston një shkallë licence krijuese mbi imazhin përfundimtar. "Mundohem ta mbaj ngjyrën afër," thotë ai, ndërsa zbulon "atë që është më e këndshme dhe më shumë për të treguar atë që është në sipërfaqe".

Image

Dhe çfarë ka mundur të shohë Juno për herë të parë? "Ne kemi qenë në gjendje t'i shohim ciklonet lart në pole," thotë ai. "Më në fund, ne kemi këto imazhe vërtet të qarta", raportoi CNN, transmeton Bota Sot.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat