Shitjet e prezervativëve bien pasi jeta seksuale e njerëzve goditet shumë nga bllokimi

Ndryshe

Shitjet e prezervativëve bien pasi jeta seksuale e njerëzve goditet shumë nga bllokimi

Më: 1 maj 2020 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Prodhuesit e prezervativëve Durex kanë zbuluar se shitjet kanë rënë si rezultat i bllokimit të koronavirusit ‘duke kufizuar numrin e rasteve intime’.

Laxman Narasimhan, shefi ekzekutiv i Reckitt Benckiser, fajësoi distancimin shoqëror për parandalimin e bashkimit të çifteve dhe njerëzit të jenë më pak intimë, potencialisht si rezultat i stresit.

Në mars u zbulua se bota po përballet me perspektivën e mbarimit të kondomëve sepse bllokimet ishin duke detyruar prodhuesit të ndalonin prodhimin. Firma të tjera, përfshirë prodhuesin më të madh botëror të prezervativëve, Karex, kanë paralajmëruar mungesa.

Karex thotë se mes mesit të marsit dhe mesit të prillit ata do të kenë bërë 200 milion më pak prezervativë. Do të shohim një mungesë globale të prezervativëve kudo, e cila do të jetë e frikshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat