Fshati i harruar, i “gëlltitur” nga natyra

Ndryshe

Fshati i harruar, i “gëlltitur” nga natyra

Më: 7 maj 2020 Në ora: 09:23
Fshati në Kinë

Pothuajse një përrallë, fshati i braktisur i Houtouwan në ishullin Shengshan, pjesë e arkipelagut Shengsi në brigjet lindore të Kinës, është bërë kohët e fundit një sensacion në internet dhe një pikë a pazakontë udhëtimi.

Sipas mediave të huaja, Houtouwan dikur ishte një vend i peshkimit, me një popullsi prej më shumë se 3,000 banorë.

Sidoqoftë për shkak të vendndodhjes së largët, vendasit filluan të shpërngulen në vitet 90-ta.

Ndërkaq në vitin 2002, fshati ishte shpopulluar zyrtarisht dhe ishte “shkrirë” me një vend aty pranë.

Pas disa viteve, shtëpitë e zbrazëta në fshatin buzë detit, disa prej tyre ende të mobiliuara – u mbuluan me bimë të harlisura.

Vendi mori popullaritet në vitin 2015, kjo pasi një seri fotografish mahnitëse u bënë virale.

Ky vend i mrekullueshëm filloi të “pushtohej” edhe nga turistët ndërkaq zyrtarët treguan kujdes ndaj tyre.

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat