​Pamja më e detajuar e trurit të miut që keni parë ndonjëherë

Ndryshe

​Pamja më e detajuar e trurit të miut që keni parë ndonjëherë

Më: 10 maj 2020 Në ora: 19:32
Ilustrim

Studiuesit pranë Institutit Allen për Shkencën mbi Trurin në Seattle kanë regjistruar çdo qelizë të trurit dhe çdo lidhje midis këtyre neuroneve në minj për vitet e fundit.

Rezultati paraqet një përparim të madh që nga një hartë e hershme, më e thjeshtë që ata lëshuan në vitin 2016.

Harta tani e plotë përfshin rreth 100 milionë qeliza, raportoi instituti në një punim të botuar së fundi në revistën ‘Cell’.

Projekti synon të krijojë një tru të zakonshëm të standardizuar të miut, i cili do të ishte si referencë për studiuesit në laboratorë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat