“Mos kërko famë, ruaj si thesar familjen dhe duaj miqtë”

Ndryshe

“Mos kërko famë, ruaj si thesar familjen dhe duaj miqtë”

Më: 15 maj 2020 Në ora: 15:40
Steve Jobs

Steve Jobs ishte bashkë-themeluesi i Apple (së bashku me Steve Wozniak dhe Ronald Wayne), kryetar i bordit, dhe shef ekzekutiv i Apple-it.

Përmes Apple-it ai u bë i njohur si një nga pionerët karizmatike te revolucionit në kompjuterët personal dhe për karrierën e tij në fushën e kompjuterit dhe teknologjisë. Jobs gjithashtu ishte bashkëthemelues në Kompanine e Animacionit PIXAR dhe anëtar i bordit drejtues në kompaninë DISNEY. Pas luftës për pushtet me bordin e drejtorëve në vitin 1985, Jobs u largua Apple dhe themeloi kompanine NEXT, platformë kompjuterike e specializuarë në tregjet e arsimit të lartë dhe biznesit.

Ai shërbeu si CEO dhe aksioneri kryesor deri në blerjen e Pixar nga Disney në vitin 2006. Jobs ishte ndër të parët për të parë potencialin komercial të mouse-shtyrë ndërfaqe fotokopje Parc e përdoruesit grafik, që çoi në krijimin e Lisa Apple dhe, një vit më vonë, Macintosh. Ai gjithashtu ka luajtur një rol në futjen e LaserWriter, një nga e para printera lazer gjerësisht në dispozicion, për të tregut.

Jobs ndër të tjera u bë i njohur me thëniet e tij motivuese që ndikuan tek shumë njerëz. Më poshtë, po e sjellim njërën nga to.

“Mos kërko famë, ruaj si thesar familjen dhe duaj miqtë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat