Në këtë video mund të shihni sesi virusi mund të përhapet në transportin publik - Bota Sot
Në këtë video mund të shihni sesi virusi mund të përhapet në transportin publik

Ndryshe

Në këtë video mund të shihni sesi virusi mund të përhapet në transportin publik

Më: 26 maj 2020 Në ora: 17:12
Pamje nga videoja

Një video e animuar ka zbuluar sesi një person i infektuar me coronavirus mund ta përhapë lehtë virusin në transportin publik.

Sipas mediave të huaja, simulimi i krijuar nga shkencëtarët në Universitetin e Oregon, tregon sesi një person i infektuar mund të shpërndajë spërkalat e virusit duke folur me dikë afër, nëse nuk respekton distancimin fizik.

Megjithëse pikat e virusit nuk shkojnë edhe aq larg nëse teshtitni, ato ende mund të “udhëtojnë” më tej nga bisedat ose frymëmarrja.

“Nëse merrni frymë dhe flisni, atëherë spërkalat mjaftojnë të ‘udhëtojnë’ sa duhet për të infektuar dikë që qëndron përballë jush”, ka thënë shkencëtari Julian Tang për BBC News.

Spërkalat e virusit më pas mund të barten më tej përmes sipërfaqes, që personi infektuar i ka transmetuar.

Ndryshe shkencëtarët paralajmërojnë që të pastrohen duart në mënyrë të vazhdueshme dhe të barten maskat në ambiente të tilla për të ndaluar përhapjen e virusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat