Femra godet luanin mashkull me kthetra në ritualin e frikshëm të para-çiftimit - Bota Sot
Femra godet luanin mashkull me kthetra në ritualin e frikshëm të para-çiftimit

Ndryshe

Femra godet luanin mashkull me kthetra në ritualin e frikshëm të para-çiftimit

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 06:57
Ilustrim

Një përballje e dhunshme e ritualit të para-çiftimit është kapur së fundmi mes një luani aziatik dhe një femre që ulërinte e godiste më të gjithë forcën mashkullin.

Fotografi Urmil Jhaveri, ishte në vendin e duhur për të regjistruar përplasjen thuajse vrasëse në pyllin e Gir në Indi.

Në pamje luanesha dëgjohet që ulërin kërcënueshëm ndaj mashkullit, teksa ai vjen drejt saj por pritet me goditje të rrezikshme kthetrash drejt fytyrës.
Luani i shmanget lehtesisht goditjeve të femrës, teksa ajo kërcënon duke nxjerrë dhëmbët dhe nis të tërhiqet nga rruga.

Pas episodit të nervozizmit, luanesha ul kokën dhe nis të shtrihet, por kur luani afrohet ajo nis të përsëri të kërcënojë me hungërima.

Fotografi 29, vjeçar tha: “Jam shumë i lidhur me këtë vend. Lufta mes mashkullit dhe femrës është një sjellje e zakonshme e para-çiftimit për luanët aziatikë por rrallëherë është parë në botën e egër. Jam shumë i emocionuar që kapa këtë moment.”

Luanët meshkuj aziatik qëndrojnë larg femrave të tufës përveç rasteve kur çiftohen apo kur kanë një gjah të madh. Numrat e tyre janë reduktuar prej gjuetisë legale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat