‘Një peshk papagall që qesh’, shpallen finalistët e fotografive më të mira të Botës së egër

Ndryshe

‘Një peshk papagall që qesh’, shpallen finalistët e fotografive më të mira të Botës së egër

Më: 14 shtator 2020 Në ora: 13:59
Foto

Një peshk papagall mesdhetar shumëngjyrësh “buzëqesh” në kamera, këmbët e pasme e bishti i ngritur i një rakuni që duken nga një pemë dhe një luan deti po kalon një kohë të shkëlqyer duke pushuar në disa dru.

Një peshk papagall mesdhetar shumëngjyrësh “buzëqesh” në kamera, këmbët e pasme e bishti i ngritur i një rakuni që duken nga një pemë dhe një luan deti po kalon një kohë të shkëlqyer duke pushuar në disa dru.

Sipas CNN, këto janë disa nga 44 fotot gazmore nga e gjithë bota që janë shpallur si finalistët në “Comedy Wildlife Photography Awards 2020”. Konkursi, që është në vitin e tij të gjashtë, shpreh imazhet e botës së egër jashtëzakonshme.

Si dhe duke ofruar një farë ngushëllimi për publikun, çmimet synojnë gjithashtu të promovojnë ruajtjen e botës së egër, duke punuar së bashku me Fondacionin Born Free, një bamirësi ndërkombëtare e botës së egër. Në një deklaratë të lëshuar në fillim të këtij viti, Tom Sullam, një fotograf profesionist dhe bashkëthemelues i konkursit, tha se hyrjet në vitin 2020 ishin “veçanërisht prekëse”.

“Bota po përjeton një përmbysje të paparë, por drita e vetme që del nga errësira është ndikimi pozitiv në klimën që bllokimi ynë i vetë-imponuar ka krijuar”,  shpjegoi Sullam.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat