Halloween do të ketë hënën e saj të parë të plotë në gati dy dekada

Ndryshe

Halloween do të ketë hënën e saj të parë të plotë në gati dy dekada

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 10:31
Ilustrim

Hëna e plotë e ardhshme nuk do të jetë më e madhja ose më e ndritshmja e vitit 2020, por mund të jetë edhe më drithëruese.

Më 31 tetor, ne do të shohim hënën e parë të plotë që bie në Halloween që nga viti 2001. Nuk do të shohim një tjetër deri në vitin 2039.

Do të shohim gjithashtu një të ashtuquajtur "hëna blu", që do të thotë se do të jetë hëna e dytë e plotë e muajit (gjithashtu ishte e plotë në 1 tetor).

Herën tjetër do të ketë dy hëna të plota në të njëjtin muaj, që do të vijnë në gusht 2023.

Vitin e kaluar kemi pasur dy raste: Në vitin 2018, hëna ishte e plotë në 1 dhe 31 Janar, 1 dhe 31 Mars.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat