Kjo shtëpi do të kushtojë 4.000 dollarë dhe mund të ndërtohet brenda një dite

Ndryshe

Kjo shtëpi do të kushtojë 4.000 dollarë dhe mund të ndërtohet brenda një dite

Më: 30 nëntor 2020 Në ora: 15:13
Foto Ilustrim

Metodat tradicionale të ndërtimit të shtëpive nuk do të zgjidhin krizën globale të strehimit, me të cilën jemi përballur aktualisht. Kështu që të varfrit do të vazhdojnë të jenë të pastrehë, të paaftë të sigurojnë një strehim të duhur. Por nga ana e ndritshme, ekziston një kompani që mund të ketë dalë me një zgjidhje.

Sipas kësaj kompanie që po ndërton shtëpi në botën në zhvillim, një printer masiv 3D mund të jetë mënyra perfekte për të trajtuar situatën. Ky printer së shpejti do të jetë në gjendje të ndërtojë një shtëpi me katër dhoma në më pak se një ditë. Shtëpitë e shtypura 3D mund të jenë përgjigjja që të gjithë kemi kërkuar.

Shtëpi të përballueshme 3D do të ndërtohen në mënyrë që t’i japin fund të pastrehëve

Kjo kompani vendos shumë kreativitet dhe inovacion teknologjik për t’i realizuar të gjitha. Ata kanë dalë me një version të ri të një teknologjie robot që u bën të mundur atyre që të ndërtojnë shtëpi të shtypura 3D që nuk kushton shumë. Për të provuar funksionalitetin e idesë së tyre, ekipi që qëndron pas gjithë kësaj, tashmë ka vendosur shtëpinë e parë në Austin. Kjo shtëpi, e cila do t’u shërbejë atyre si zyra e tyre, është një shtëpi 3D, në një oborr të një shtëpie të konvertuar.

Stafi i kompanisë dëshiron ta përdorë këtë shtëpi të shtypur 3D si zyrë, vetëm për të provuar të kalojë ca kohë atje dhe ta dekoroj siç dëshiron. Përmirësimet inxhinierike të printerit do të merren gjithashtu në konsideratë. Pika është që të provohet se si do të trajtojë një situatë tërmeti. Ata thjesht duan të jenë të sigurt për sigurinë e këtyre shtëpive.

Qëllimi është të ndërtojë një lagje të tërë dhe në atë mënyrë të zvogëlojë numrin e popullsisë së pastrehë të Austin, Texas me 40 për qind. Por ata nuk do të ndalen këtu. Më vonë këtë vit, ata po planifikojnë të ndërtojnë një komunitet të shtëpive të tilla gjithashtu në El Salvador, Amerikë Qëndrore. Kjo shtëpi do të kushtojë 4,000 dollarë dhe mund të ndërtohet brenda një dite.

Teknologjia 3D e Shtypjes në Shtëpi

Teknologjia e shtypjes 3D në shtëpi përfshin një kombinim të robotikës, softuerit digjital dhe materialeve të përparuar. Teknologjia e shtypjes 3D quhet Vulcan I. Është një makinë e veçantë e lëvizshme, e aftë të shtypë vazhdimisht në vend dhe peshon rreth 907 kilogram.

Kapaciteti i tij i shtypjes përmban mure deri në 8.5 metra të gjatë dhe bazamente deri 28 metra të gjerë, dhe të gjitha këto me një shpejtësi prej 13 deri në 18 centimetra për sekondë. Për më tepër, është pa mbeturina, rezistent ndaj motit, ka 4 deri në 6 persona të nevojshëm për ta operuar atë dhe vjen me një sistem operativ të integruar të bazuar në tabletë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat