Zbulohet kush ishin të parët që bënë seks në tokë

Ndryshe

Zbulohet kush ishin të parët që bënë seks në tokë

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 16:46
Foto Ilustrim

Është zbuluar se kafshët e para që kanë bërë seks në tokë ishin një çift peshqish skocezë të njohur si “Dicki”. Kjo ka ndodhur rreth 385 milionë vjet më parë. Janë shkencëtarët në Australi që kanë gjetur fosilet dhe i kanë ekzaminuar.

Ata kanë dalë në përfundimin se çifti i peshqve ka qenë i pari që kanë realizuar marrëdhënie seksuale. Nga studimi i fosileve është vënë re se sperma mbahej në një zonë në formën e shkronjës “L” dhe e rrethuar nga kocka të vogla.

Peshku, emri i saktë i së cilit është  Microbrachius dicki, ishte rreth 3 inç i gjatë dhe jetonte në liqenet skoceze, miliona vite para se të krijohej njerëzimi. Thuhet se këta lloj peshqish janë speciet e para që kanë pasur organe seksuale të riprodhimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat