A është e paligjshme të ngasësh makinën zbathur?

Ndryshe

A është e paligjshme të ngasësh makinën zbathur?

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 17:10
Ilustrim

Vera ka ardhur dhe mund të nënkuptojë udhëtime në plazh, park ose kudo tjetër që nuk kërkon këpucë për tu veshur. Kjo ndjenjë lirie mund të ndihet edhe në makinën tuaj, ku disa njerëz vendosin ta ngacin zbathur. Por a është e paligjshme vendosja e pedalit në metal ndërsa jeni pa këpucë?

Në shumicën e rasteve dhe në shumicën e shteteve, përgjigjja është jo. Nuk mund të gjobiteni si shofer sepse keni lënë gishtërinjtë tuaj të ajrosem brenda një automjeti. Por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se duhet.

Shumë shtete kanë ligje që mund të komplikojnë vendimin tuaj për të hequr atletet në rast se aksidentoheni. Për shembull, në Alabama, një hetues mund të vendoste që ngasja zbathur shkaktoi një përplasje. E njëjta gjë vlen në Arizona, California dhe disa shtete të tjera.

Disa shtete, si Ohajo, nuk do të ndalojnë ngasjen zbathur por mund të dekurajojnë shoferët për ta bërë atë. Në Dakota e Jugut, ku mosha ligjore për lejen e një nxënësi është 14, ata gjithashtu nuk bëjnë shumë problem lidhur me këmbët zbathur.

Është më mirë të vozisësh i veshur me një palë këpucë me një kapje të mirë, pasi këmbët e zhveshura mund të rrëshqasin nga një pedale. Veshja e sandaleve, takave ose këpucëve me lidhëse të lirshme ka të ngjarë të jetë më potencialisht e rrezikshme, pasi që një këpucë e papërshtatshme mund të rrëshqet. Është më e sigurt të shkosh pa këpucë sesa të ngasësh makinën në ndonjë nga këto. Edhe nëse jeni duke hipur në një motor, rregullat mund të jenë krejtësisht të ndryshme. Disa shtete, përfshirë Alabama, kanë mandatin për këpucë.

Kontrolloni ligjet tuaja lokale për të qenë të sigurt, pasi që një mandat i qytetit mund të ndryshojë nga një politikë shtetërore. Edhe nëse vini re që pasagjeri juaj bën një fytyrë qesharake, mbase u bëni atyre një nder dhe vendosni këpucët përsëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat