Gjeoglifi gjigant i demit 4000-vjeçar zbulohet në Siberi

Ndryshe

Gjeoglifi gjigant i demit 4000-vjeçar zbulohet në Siberi

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Një gjeoglif i një demi i zbuluar në Siberi daton më shumë se 4.000 vjet, duke e bërë atë dy herë më të vjetër se linjat e famshme Nazca të Perusë dhe një mijëvjeçar më të vjetër se Kali i Bardhë i veshur me shkumës i Uffington në Angli.

Gjeoglifet, të cilat shpesh kanë kuptim shpirtëror ose fetar, janë modele të mëdha të bëra në tokë që zakonisht mund të shihen vetëm nga ajri.

Demi tre metra i lartë dhe 3.96 metra i gjatë, është formuar nga guralecë të rregulluar me kujdes dhe gur ranor.

Ishte pjesë e një vendi më të madh të varrimit të Epokës së Bronzit të Hershëm të zbuluar pranë Khondergey, një fshat në Tuva jugperëndimore pranë kufirit të Rusisë me Mongolinë.

Ky është gjeoglifi i parë i kafshëve i gjetur në këtë pjesë të Azisë Qendrore, sipas arkeologëve në Institutin e Historisë së Kulturës Materiale të Akademisë të Shkencave ruse, të cilët morën pjesë në zbulim.

"Motivi i demit është shumë tipik për kulturat e Azisë Qendrore të Epokës së Hershme të Bronzit," tha Marina Kilunovskaya, drejtuese e Ekspeditës Arkeologjike Tuva, për The Siberian Times. "Më vonë në epokën Scythian, demat u zëvendësuan me dre."

Kilunovskaya tha se petroglifet, ose gdhendjet në shkëmb, të demave janë zbuluar në Tuva dhe rajonet përreth më parë, por ky është gjeoglifi i parë i kafshëve.

"Ne nuk kemi gjetur më parë kompozime të tilla guri." tha ajo për revistën Times.

Pjesa e përparme e demit u shkatërrua pa dijeni gjatë ndërtimit të rrugëve në vitet 1940. Anëtarët e ekspeditës shpresojnë që pjesa e pasme e demit të ruhet më mirë.

Gjeoglifet janë vepra arti të krijuara nga lëvizja e objekteve në peizazh, të tilla si gurë, pemë dhe zhavorr.

Një gjeoglif pozitiv formohet nga materialet e vendosura në tokë ndërsa një gjeoglif negativ formohet duke hequr materialin.

Megjithëse disa gjeoglifë përfaqësojnë qartë kafshët dhe imazhe të tjera natyrore, shumë prej tyre kanë forma të çuditshme katrore, rrethore ose gjashtëkëndore.

Gjeoglifet më të famshëm janë linjat Nazca në Peru, të rizbuluara në vitin 1939. Rëndësia kulturore e këtyre tipareve mbetet e paqartë.

Gjeoglifet janë zbuluar në pjesë të ndryshme të botës: Përveç vijave Nazca në Peru dhe Kalit të Bardhë të Uffington në Angli, Blythe Intaglios janë një grup figurash gjigante të gdhendura në tokë në shkretëtirën e Kolorados pranë Blythe, California, që kanë është datuar me radiokarbon midis 900 dhe 1200 para erës sonë.

Gjiganti Cerne Abbas në Dorset, Angli, është një figurë mashkullore e gjatë 180 metra e gjatë. Skica e figurës u bë duke gërmuar llogore të thella dy këmbë në tokë dhe duke e mbushur me shkumës të grimcuar.

Datat kur është gdhendur kanë filluar nga Mesjeta deri në shekullin e 17 -të, por duke përdorur ndriçimin e stimuluar optikisht, shkencëtarët e kanë vendosur atë shumë më prapa, diku midis vitit 700 - 1110 pas Krishtit.

Gjeoglifi më i vjetër i njohur është gjithashtu në Rusi, megjithëse rreth 1.100 milje larg nga demi Tuva: një zog i madh vetëm i dukshëm qartë nga qielli në Chelyabinsk daton rreth 6.000 vjet më parë.

Moisi, nganjëherë i etiketuar një dre, u pre në malet Zyuratkul. Shtrihet për rreth 902 metra dhe përshkruan një kafshë me katër këmbë, brirë dhe një surrat të gjatë.

I zbuluar vetëm në vitin 2011 duke përdorur imazhe satelitore, mali është gjithashtu gjeoglifi figurativ më i madh i njohur, në krahasim me një model abstrakt ose gjeometrik.

Në vitin 2014, dhjetëra gjeoglifë të formave dhe madhësive të ndryshme, përfshirë një svastikë masive, u zbuluan në të gjithë Kazakistanin verior.

Një pamje ajrore e një figure majmuni me bisht spirale në Linjat misterioze Nazca të Perusë, e vendosur rreth 240 milje në jug të Lima. Askush nuk e di pse kultura pare-inka Nazca bëri figurat dhe linjat, disa prej tyre kilometra të gjata.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat