Ura më e gjatë në botë për këmbësorë

Ndryshe

Ura më e gjatë në botë për këmbësorë

Më: 10 nëntor 2017 Në ora: 09:26
Ura ndodhet në Aplet Zvicrane

Ura më e gjatë në botë është 494 metra.

Këmbësorët janë të ftuar që të ecin nëpër një rrugë të ngushtë.

Ura ndodhet në Aplet Zvicrane, pranë fshatit Randa. Ka rekord botëror për gjatësi, duke mbuluar plot 494 metra dhe lidh linjat Grachen dhe Zermat, shkruan theguardian.

Ura është e ndërtuar nga çeliku, shkon në mes 1.600 m dhe 2.200 m mbi nivelin e detit, duke zëvendësuar kështu urën e mëparshme e cila ishte dëmtuar nga rënia e shkëmbinjve.

Çuditërisht, inxhinierëve iu deshtën vetëm dhjetë javë për të ngritur urën.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat