Mjeku i rrem ia heq dhëmbin, ja çfarë ndodh me të riun - Bota Sot
Mjeku i rrem ia heq dhëmbin, ja çfarë ndodh me të riun

Ndryshe

Mjeku i rrem ia heq dhëmbin, ja çfarë ndodh me të riun

Më: 1 korrik 2018 Në ora: 18:26
Muhammad Farooq, 21-vjeç, nga Landhi, Karaçi në provincën Sindh të Pakistanit, e kishte hequr një dhëmb nga një mjek i rremë pasi kishte zhvilluar dhimbje dhëmbi.

Fytyra e një të riu pakistanez është rritur me dyfishin e madhësisë së tij të zakonshme dhe po lufton me kancerin vdekjeprurës të gojës pasi mjekët vendas pretendojnë se një dentist është fajtor.

Muhammad Farooq, 21-vjeç, nga Landhi, Karaçi në provincën Sindh të Pakistanit, e kishte hequr një dhëmb nga një mjek i rremë pasi kishte zhvilluar dhimbje dhëmbi.

Goja e tij filloi të rritet gjashtë muaj pas operacionit për shkak të kancerit të gojës, dhe ekspertët vendas besojnë se ai u prek nga një infeksion pas operacionit. Megjithatë, mjekët britanikë janë skeptikë dhe pretendojnë se dhimbja e dhëmbit ka të ngjarë të jetë rezultat i kancerit. Ata gjithashtu paralajmëruan se kjo ndoshta ishte shkaktuar nga pirja e duhanit, një faktor i njohur i rrezikut.

Farooq ishte ankuar për dhimbje të mëdha të dhëmbit. Një mik sugjeroi se duhet ta hiqte atë nga një mjek që “kushtonte më lirë”. Por tetë muaj pas operacionit, fytyra e Farooq nisi të ënjtej dhe atij iu tha se kishte kancer.

Noor Muhammad Soomro, onkolog i parë klinik në spitalin Ruth Pfau në Karaçi, thotë se  kanceri mund të ketë ndodhur pasi pacienti konsumon duhan ose dhëmbi i tij është infektuar pasi ai është hequr nga një mjek i rremë pasi klinikat e tilla përdorin pajisje jo të higjienike.

“Ka qindra dentistë të rremë që punojnë në klinika johigjienike, të paligjshme në Karaçi”, tha ai.

Dr Nigel Carter, shefi ekzekutiv i Fondacionit të Shëndetit Oral, thotë se nuk ka asnjë lidhje të njohur midis infeksionit të dhëmbëve dhe kancerit të gojës.

“Pirja e duhanit përbën rreth tre në çdo katër raste të kancerit të gojës dhe është shkaku kryesor i sëmundjes, ndërsa format e duhanit janë gjithashtu jashtëzakonisht të rrezikshme. Ndërsa ne nuk jemi në gjendje të diagnostikojmë shkakun e gjendjes së Farooq, ka të ngjarë që dhimbja nga e cila po vuante, ishte si rezultat i kancerit të gojës dhe jo për shkak të heqjes së një dhëmbi të infektuar", tha ai.

Ndërkohë që familja e Farooq po kërkon ndihmën e mjekëve, këta të fundit thonë se nuk ka gjasa për shërimin e të riut.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...