Nuk keni për ta besuar! Ja sa gjuhë fliten në botë - Bota Sot
Nuk keni për ta besuar! Ja sa gjuhë fliten në botë

Ndryshe

Nuk keni për ta besuar! Ja sa gjuhë fliten në botë

Më: 4 korrik 2018 Në ora: 06:32
Ilustrim

Keni menduar ndonjëherë cili është numri i saktë i gjuhëve në botë?

Derisa shumë besojnë se numri i gjuhëve në botë është 6,500, por në fakt sipas disa statistikave të vitit 2015 thuhet se ky numër është 7,100.

Edhe pse nuk mund të thuhet se cili është numri i saktë dhe të ndihemi të sigurtë, kjo ndodh  sepse ka vende të vogla të izoluara të cilat kanë zhvilluar gjuhë karakteristike për një grup të vogël njerëzish.

Mund të marrim shembull Guinean e Re, e cila mburret me 839 gjuhë të ndryshme.

Kjo është lista e numrit të gjuhëve sipas rajoneve:

Azia: 2,300

Afrika: 2140

Paqësori: 1,300

Amerika: 1.060

Europa: 280.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...