Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë - Bota Sot
Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë

Ndryshe

Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 23:29
Planeti

Një grup planetësh shkëmborë jashtë sistemit tonë diellor janë përzgjedhur si “vendi më i mirë” për të kërkuar për jetën jashtëtokësore.

Planetet të shpërndara nëpër Rrugën e Qumështit kanë një dritë të mjaftueshme ultraviolet në sipërfaqe dhe shtrihen në zonën e banueshme të Yllit të tyre, që do të thotë se mund të ketë ujë në sipërfaqe.

Ata u identifikuan në bazë të intensitetit të dritës të dhënë nga Ylli i tyre, të cilin shkencëtarët e kanë quajtur si një rrugë të re për të gjetur një botë që ka jetë.

Ata thonë se planetët e kategorizuar “na sjellin më afër” përgjigjes së pyetjes nëse jemi vetëm ne në univers.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...